Cała treść

Coraz bliżej zawodów Hyperloop Pod Competition w USA

Kapsuła Hyperloop, stworzona przez zespół studentów Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, dotarła już do Stanów Zjednoczonych. Od dzisiaj będzie rywalizować z 23 innymi projektami w ramach finału konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition.
W zawodach organizowanych przez znanego miliardera Elona Muska biorą udział prototypy pojazdów, które podróżując w specjalnie zaprojektowanej tubie, mają pokonywać duże odległości w błyskawicznym tempie.
Wśród finalistów drugiej edycji konkursu Hyperloop Pod Competition znalazł się polski zespół Hyper Poland University Team, który tworzy 23-osobowa grupa studentów Politechniki Warszawskiej oraz dwóch przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej.
W poniedziałek do Kalifornii przyleciało 15 przedstawicieli Hyper Poland University Team. Wspólnie udadzą się teraz do siedziby firmy SpaceX, gdzie od dzisiaj zaczną sprawdzać swój prototyp na specjalnie wybudowanym torze.
Jazdy testowe zostaną przeprowadzone w stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. Kapsuły będą poruszać się w tunelu o obniżonym ciśnieniu, co pozwoli w znaczący sposób obniżyć zużycie energii.
– W trakcie zawodów firma SpaceX zamierza oceniać przede wszystkim szybkość pojazdów – opowiada Wojciech Pawlak, drugi z reprezentantów Politechniki Wrocławskiej w zespole, który tym razem pozostał we Wrocławiu. – Zwycięży drużyna, która uzyska największą prędkość, pod warunkiem, że jej przejazd będzie bezpieczny, czyli z udanym hamowaniem i bez żadnego wypadku na trasie.
Projektowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej Hyperloop powstał z materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, czyli ze stopów aluminium, magnezu i kompozytów węglowych. Dzięki temu konstrukcja pojazdu jest bardzo lekka, a jednocześnie odpowiednio wytrzymała.
Pojazd waży 290 kg przy wymiarach 370 na 88 na 104 cm i sylwetką przypomina dzisiejsze superszybkie pociągi. Docelowo będzie w stanie pomieścić jedną osobę. Z wyliczeń zespołu wynika, że ich Hyperloop będzie w stanie poruszać się z maksymalną prędkością 200 km na godz.
Zwycięzcę zawodów poznamy w niedzielę. W rywalizacji bierze udział 24 zespołów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Kanady, Indii, Japonii i Polski.

 
(Źródło: Politechnika Wrocławska)