Cała treść

Aktywne przejścia w Warszawie

Bezpieczniej dla pieszych w kolejnych miejscach Warszawy. Zakończyły się prace przy budowie 16 aktywnych przejść dla pieszych. Trwają odbiory techniczne. Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.
W ciągu kilku tygodni aktywne „zebry” pojawiły się w 16 lokalizacjach: Grzybowska przed Ciepłą, Modlińska – Drogowa, ks. J. Popiełuszki – P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego – S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza – L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Grochowska – Mińska, J. Waszyngtona – Niekłańska, J. Waszyngtona – Modrzewiowa, Marszałkowska – Senatorska, L. Kruczkowskiego – 3 Maja (strona północna i południowa), Ludna – Okrąg, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. KEN – P. Telekiego, al. Niepodległości – Lenartowicza.
W ramach prac zamontowana została specjalna antypoślizgowa nawierzchnia, ułatwiająca hamowanie oraz dodatkowe oznakowanie. Na przejściu pojawiły się także czujniki wykrywające pieszych i sygnalizacja ostrzegawcza. Wykonawca robót – firma Euroasfalt – zgłosił wszystkie przejścia do odbiorów technicznych.

Jak to działa?

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.
System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.
Po pilotażowej budowie z 2016 roku warszawski ZDM zdecydował się na kontynuowanie prac w kolejnych lokalizacjach.

 
(Źródło: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie)