Cała treść

Kolejny krok Krakowa w stronę car-sharingu

Firma PGE Nowa Energia jest zainteresowana uruchomieniem w Krakowie wypożyczalni samochodów elektrycznych w systemie car-sharing. Przedstawiciele spółki złożyli wstępną ofertę współpracy Tadeuszowi Trzmielowi, zastępcy prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury.
– Kraków staje się liderem w zakresie e-mobilności, zarówno jeżeli chodzi o transport publiczny, jak i indywidualny. Obecnie rozmawiamy ze spółką PGE Nowa Energia, która będzie naszym głównym partnerem w działaniach na rzecz e-mobilności. Chcemy zorganizować na terenie miasta kolejną stację wypożyczania samochodów elektrycznych oraz zbudować system stacji ładowania – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.
W pierwszym etapie wypożyczalnia będzie miała 50 samochodów elektrycznych. Pod uwagę brane są trzy marki pojazdów: Volkswagen, Nissan i BMW. W skład systemu wypożyczalni wejdą także stacje ładowania rozmieszczone na terenie całego Krakowa.
Projekt zakłada utworzenie 60–80 miejsc parkingowych dla samochodów systemu car-sharing. PGE Nowa Energia opracuje system informatyczny do zarządzania wypożyczalnią aut elektrycznych, powstanie również aplikacja umożliwiająca korzystanie z pojazdów.
– To rozwiązanie będzie służyło mieszkańcom i uzupełniało model komunikacji w Krakowie, nie będą to już tylko tramwaje i autobusy elektryczne, ale także samochody elektryczne, którymi będzie można bezszelestnie i ekologicznie poruszać się po mieście – powiedział Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji w PGE SA.
Według wstępnych założeń, czas potrzebny na uruchomienie wypożyczalni to jeden rok. Cena wypożyczenia auta ma być konkurencyjna w stosunku do kosztu korzystania z taksówki.

(Źródło: Urząd Miasta Krakowa)