Cała treść

Elektryczna Vozilla od listopada we Wrocławiu

We Wrocławiu rusza pierwsza w Polsce Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych pod marką Vozilla. Już od listopada wrocławianie będą mogli poruszać się po mieście autami elektrycznymi na minuty.
Wypożyczalnia samochodów elektrycznych – obok wypożyczalni rowerów miejskich oraz miejskich autobusów i tramwajów – będzie stanowić nowoczesne uzupełnienie systemu komunikacyjnego miasta. Docelowo do dyspozycji wrocławian i turystów będzie 200 samochodów, w tym 190 osobowych Nissan Leaf oraz 10 typu VAN.
Usługa będzie realizowana w systemie free floating, auto na minuty. Dla użytkownika oznacza to usługę „all inclusive” – w ramach opłaty zawarte są koszty rezerwacji, jazdy i parkowania.
W październiku operator usługi przeprowadzi ostatnie testy systemu. Miasto natomiast wyznaczać będzie dedykowane Vozilli miejsca parkingowe. Jak pokazały doświadczenia z innych europejskich miast współdzielenie aut, czyli car-sharing może przyczynić się do zmniejszenia korków w mieście i przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Badania wykazują, że jeden pojazd współdzielony w ramach car-sharingu może zastąpić od 9 do 13 prywatnych samochodów i tym samym zwiększyć miejską przestrzeń.
Wszystkie szczegóły na temat zasad funkcjonowania Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla przekaże operator usługi – firma Enigma na początku października.
Pełna prezentacja aut i systemu nastąpi w połowie miesiąca. Od tego momentu będzie można zapisywać się do wypożyczalni, jak również brać udział w testach. Już teraz wiadomo, że system i auta będzie można przetestować również w dwa ostatnie weekendy października (21-22.10 oraz 28-29.10) podczas dni otwartych Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla w kilku wybranych punktach Wrocławia m.in. na pl. Solnym, pl. Wolności czy w okolicach pl. Grunwaldzkiego.
Vozilla jest efektem podpisanej w lutym br. umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym między samorządem a firmą Enigma. Współpraca zakłada uruchomienie Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych w przeciągu 12–15 miesięcy. Umowa obowiązuje przez 5 lat. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)