Cała treść

Powstanie nowy odcinek trasy EuroVelo

Za niespełna rok miłośnicy rowerowych wycieczek po najpiękniejszych częściach Polski będą mieli do wyboru jeszcze jedną malowniczą trasę. Dzięki umowie podpisanej dziś przez Leszka Zegzdę z zarządu województwa małopolskiego oraz przewodniczącą sejmiku WM Urszulę Nowogórską pod koniec września 2018 roku powstanie 20 km odcinek trasy EuroVelo 11 Barcice-Wielogłowy.
– Przed nami budowa kolejnej „autostrady rowerowej”, która nie tylko będzie spełniać wygórowane europejskie standardy, ale także będzie przebiegać po malowniczych terenach Popradu, Dunajca, Dąbrówki Polskiej i Kamienicy. Nie mam wątpliwości, że inwestycja ta otworzy nowe możliwości dla rozwoju turystyki na Sądecczyźnie oraz pobudzi rozwój przedsiębiorczości w tej części regionu – mówił Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.
– Sądecczyzna to wymarzone miejsce, by jeździć rowerem. Wierzę że dzięki kolejnym inwestycjom rowerowym przyjedzie tu jeszcze większa rzesza turystów, która aktywnie spędzi czas w rodzinnym gronie – mówi przewodnicząca sejmiku województwa małopolskiego Urszula Nowogórska.
Pierwszy ze realizowanych fragmentów ścieżki (o długości 6,2 km) z Barcic do Starego Sącza będzie przebiegł zarówno przez tereny zielone jak i po asfaltowej nawierzchni wymagającej kompleksowego remontu. Następnie trasa pobiegnie kładką nad Popradem i połączy Stary Sącz z Nowym. Najdłuższa jej część (7,3 km) ciągnąć się będzie przez miasto prawym brzegiem Popradu i Dunajca oraz lewym brzegiem Dąbrówki Polskiej. Na wysokości Ruin Zamku królewskiego trasa zostanie poprowadzona pod mostem św. Heleny w kierunku północnym, następnie pobiegnie wałem przeciwpowodziowym oraz nowoprojektowaną kładką na prawy brzeg rzeki Kamienica i dalej po wałach aż do mostu na Łubiance. Ostatni kilometr ścieżki na ternie gminy Chełmiec zostanie wykonany po wałach Dunajca.
Warto przypomnieć, że Małopolska jest niekwestionowanym krajowym liderem pod względem długości ścieżek rowerowych. Do 2020 roku w tym regionie powstanie niespełna 1000 km dróg dla jednośladów. Zaprojektowano je tak, aby poszczególne trasy stworzyły spójną sieć obejmującą całe województwo.

 
(Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego)