Cała treść

W sobotę startuje wrocławska VOZILLA

Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych VOZILLA startuje we Wrocławiu już w najbliższą sobotę, 4 listopada. Wrocławianie, którzy zdecydują się wypróbować miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych, przez cały miesiąc będą mogli korzystać ze specjalnej promocji – za minutę jazdy, zamiast złotówkę, zapłacą 50 groszy.
Samochody VOZILLI już pojawiły się w mieście na dedykowanych im miejscach parkingowych w centrum Wrocławia. Od soboty, 4 listopada wrocławianie będą mogli wypożyczyć miejskie auta elektryczne na minuty. Do dyspozycji docelowo będzie 190 samochodów osobowych Nissan Leaf. To pierwsza tego typu usługa w Polsce.
Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. Aby skorzystać z VOZILLI należy pobrać na telefon aplikację (będzie można ją ściągnąć w sklepach Google Play oraz App Store od soboty, 4 listopada) i zarejestrować się w systemie. Samochód można zarezerwować również za pośrednictwem strony internetowej www.vozilla.pl. Po weryfikacji danych i uruchomieniu aplikacji otrzymujemy informację o samochodach dostępnych w najbliższej okolicy. Rezerwujemy auto, potwierdzamy wynajem i możemy korzystać z usługi.
Co ważne, do obsługi samochodów VOZILLI nie potrzebujemy kluczyka. Aplikacja umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu. Pozwala też sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta. Jeśli będziemy chcieli wysiąść na kilka minut, nie trzeba będzie kończyć wypożyczenia. Możemy wtedy wybrać tryb postoju.
Po zakończeniu wypożyczenia pojazdu, nie musimy zwracać go do stacji ładowania. Auto VOZILLI możemy zostawić na dowolnym miejscu parkingowym. Dodatkowo VOZILLA będzie miała 200 dedykowanych miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta – oznaczonych kopertą z zielonym trójkątem. Użytkownicy nie będą musieli martwić się o ładowanie, tym zajmą się pracownicy wypożyczalni. Wszystkie pojazdy w ramach Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA będą ubezpieczone.
Usługa od 1 grudnia 2017 r. będzie kosztować złotówkę za jedną minutę przejazdu. W listopadzie operator usługi przewidział specjalną promocję, podczas której zapłacimy o połowę mniej – 50 groszy za minutę. Dodatkowo, w przypadku rezerwacji samochodu, w trakcie postoju użytkownik będzie musiał zapłacić 10 groszy za każdą minutę. – Ponieważ użytkownicy VOZILLI mogą również korzystać z buspasów, mamy nadzieję, że nie będą oni zbyt często stali w korkach. Dlatego taka przejrzysta forma płatności, gdy użytkownik płaci jedynie za czas korzystania z samochodu, wydaje nam się najlepszym rozwiązaniem – wyjaśnia Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA.
Samochód na jednym ładowaniu może przejechać nawet do 250 km. W ruchu mieszanym we Wrocławiu bateria powinna jednak wystarczyć na zasięg ok. 150-160 km. W aplikacji użytkownik będzie mógł przed rozpoczęciem podróży sprawdzić, jaki w danym momencie jest stan naładowania akumulatora oraz zakładany zasięg pojazdu.
Według badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley 1 samochód w car-sharingu to do 13 aut prywatnych mniej w mieście. Przy 200 samochodach VOZILLI daje to ponad 2500 aut mniej na ulicach Wrocławia.
− VOZILLA to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – mówi Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)