Cała treść

Studenci Politechniki Warszawskiej pracujący nad sposobem wykrywania lodu na drodze zajęli drugie miejsce w konkursie Valeo

Pomysł Maksymiliana Krajewskiego, Krystiana Rosłona i Mateusza Zaborskiego z Politechniki Warszawskiej zdobył uznanie jury konkursu Valeo Innovation Challenge 2017. Ich wynalazek zajął 2. miejsce w kategorii „Innowacja technologiczna”, a studenci otrzymali tym samym nagrodę 10 tys. euro.
Sukces zespołu z Politechniki Warszawskiej to efekt pracy trzech studentów: Maksymiliana Krajewskiego z Wydziału Inżynierii Lądowej, Krystiana Rosłona z Wydziału Fizyki oraz Mateusza Zaborskiego, obecnie z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, do niedawna z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Do konkursu Valeo Innovations Challange 2017 zgłosili pomysł montowanego w samochodzie detektora, który wykryje lód na jezdni, niezależnie od jego grubości i rodzaju nawierzchni.
– Jeśli chodzi o sam projekt, to nasz pomysł ewoluował i tyczy się w dużej mierze dzielenia się informacjami o oblodzonych drogach pomiędzy samochodami – wyjaśnia Mateusz Zaborski. – Z jednej strony ważne jest wykrywać lód albo inne formy śliskiej nawierzchni, ale tym, co jest istotniejsze, jest przekazać tę informację za pomocą specjalnej platformy sieciowej do innych samochodów. Daje nam to tyle, że inne samochody są informowane z dużym wyprzedzeniem o trudnych warunkach na drodze. Zaproponowaliśmy na tyle jasne i otwarte pomysły, że byłoby możliwe zbieranie takich informacji od wielu samochodów, nawet tych nieposiadających drogich czujników. Obecnie kontynuujemy pracę nad projektem. Wierzymy, że takie rozwiązanie w końcu powstanie (w dobie samochodów autonomicznych) i trzeba zacząć je wdrażać jak najszybciej.
Dwa pierwsze miejsca w konkursie i nagrody po 100 tys. euro zdobyły zespoły:

  • w kategorii „Nowy sposób korzystania z samochodu” – zespół  FUTUCITY z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
  • w kategorii „Innowacja technologiczna” – zespół CLEY z Universidad Autónoma de San Luis Potosí UASLP z Meksyku.

(Źródło: Politechnika Warszawska)