Cała treść

Sukces wrocławskiej VOZILLI

4 listopada 2017 r. we Wrocławiu wystartowała Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych VOZILLA. W ciągu trzech dni funkcjonowania w systemie zarejestrowało się ponad 2,5 tys. użytkowników, zaś Nissany Leaf wypożyczono już ponad 1,4 tys. razy.
VOZILLA ruszyła w miasto w sobotę, 4 listopada. Mimo początkowych problemów technicznych weekend otwarcia okazał się sukcesem. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest 2512 użytkowników, których wciąż przybywa. Elektryczne samochody Nissan Leaf wypożyczono 1419 razy, w sam weekend zanotowano ponad 1000 wypożyczeń.
− Liczba rejestracji i wypożyczeń pozytywnie nas zaskoczyła. Podczas dni otwartych poprzedzających start systemu mieliśmy 300 rejestracji. Obecnie to już ponad 2,5 tysiąca. Łącznie od 4 do 6 listopada samochodami VOZILLI przejechano ponad 8 tys. km – mówi Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA.
Obecnie na wrocławskich drogach jeździ 100 samochodów VOZILLI. Ich liczba będzie sukcesywnie zwiększana. Docelowo do dyspozycji wrocławian i turystów ma być 190 osobowych Nissanów Leaf oraz 10 typu VAN.
Każdy, kto chce wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. Aby skorzystać z VOZILLI należy pobrać na telefon aplikację (można ją ściągnąć w sklepach Google Play oraz App Store) i zarejestrować się w systemie. Samochód można zarezerwować również za pośrednictwem strony internetowej www.vozilla.pl.
Po weryfikacji danych i uruchomieniu aplikacji otrzymujemy informację o samochodach dostępnych w najbliższej okolicy. Rezerwujemy auto, potwierdzamy wynajem i możemy korzystać z usługi.
Co ważne, do obsługi samochodów VOZILLI nie potrzebujemy kluczyka. Aplikacja umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu. Pozwala też sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta. Jeśli będziemy chcieli wysiąść na kilka minut, nie trzeba będzie kończyć wypożyczenia. Możemy wtedy wybrać tryb postoju.
Po zakończeniu wypożyczenia pojazdu nie musimy zwracać go do stacji ładowania. Auto VOZILLI możemy zostawić na dowolnym miejscu parkingowym. Dodatkowo VOZILLA ma 200 dedykowanych miejsc parkingowych w ścisłym centrum miasta – oznaczonych kopertą z zielonym trójkątem. Użytkownicy nie muszą martwić się o ładowanie, tym zajmują się pracownicy wypożyczalni.
Wszystkie pojazdy w ramach Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA są ubezpieczone.
Usługa od 1 grudnia 2017 r. będzie kosztować złotówkę za jedną minutę przejazdu. W listopadzie operator usługi przewidział specjalną promocję, podczas której zapłacimy o połowę mniej – 50 groszy za minutę.
Dodatkowo, w przypadku rezerwacji samochodu, w trakcie postoju użytkownik będzie musiał zapłacić 10 groszy za każdą minutę. – Ponieważ użytkownicy VOZILLI mogą również korzystać z buspasów, mamy nadzieję, że nie będą oni zbyt często stali w korkach. Dlatego taka przejrzysta forma płatności, gdy użytkownik płaci jedynie za czas korzystania z samochodu, wydaje nam się najlepszym rozwiązaniem – wyjaśnia Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA.
Samochód na jednym ładowaniu może przejechać nawet do 250 km. W ruchu mieszanym we Wrocławiu bateria powinna jednak wystarczyć na zasięg ok. 150-160 km. W aplikacji użytkownik będzie mógł przed rozpoczęciem podróży sprawdzić, jaki w danym momencie jest stan naładowania akumulatora oraz zakładany zasięg pojazdu.
Według badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley 1 samochód w car-sharingu to do 13 aut prywatnych mniej w mieście. Przy 200 samochodach VOZILLI daje to ponad 2500 aut mniej na ulicach Wrocławia.
− VOZILLA to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – mówi Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)