Cała treść

Ponad 20 tysięcy wypożyczeń wrocławskiej VOZILLI w miesiąc

Pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych wystartowała 4 listopada i w ciągu zaledwie miesiąca pojazdy VOZILLI wypożyczono już ponad 20 tysięcy razy. Usługa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, a operator przygotował na grudzień nową promocję – za minutę jazdy zapłacimy jedynie 75 groszy.
VOZILLA jeździ po wrocławskich drogach już od niemal miesiąca. Z usługi korzysta wielu mieszkańców Wrocławia i turystów. − Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem. Obecnie liczba wypożyczeń jest na poziomie, jaki prognozowaliśmy na 6 miesięcy od startu. Samochody są używane na krótkie przejazdy w obrębie miasta – mówi Miłosz Franaszek, szef projektu VOZILLA. Przejazdy odbywają się na dystansie średnio ok. 6,5 km, a największa liczba wypożyczeń trwa do kilkunastu minut.
W pierwszym miesiącu funkcjonowania pojazdy VOZILLI wypożyczono ponad 20 tysięcy razy. Średnio miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych odnotowuje około 700 wypożyczeń dziennie. W systemie zarejestrowanych jest już ponad 9 tysięcy użytkowników. Klienci wypożyczalni wybierając ekologiczny środek transportu przyczynili się również do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń we Wrocławiu, m.in. o ponad 16,5 t dwutlenku węgla.
Naliczanie opłat w VOZILLI jest związane tylko z czasem jazdy. Do końca listopada obowiązywała promocyjna opłata w wysokości 50 gr za minutę jazdy i 10 gr za minutę postoju.
W grudniu zostanie zwiększona do 75 gr. To i tak o 25 proc. mniej od standardowej, zakładanej wcześniej ceny. Opłata za postój pozostaje bez zmian.
Obecnie flota samochodów wypożyczalni liczy ponad 140 Nissanów Leaf. Do końca roku do dyspozycji użytkowników będzie 190 osobowych Nissanów Leaf oraz 10 typu VAN.
Pojazdami z Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA można już dojechać także do wrocławskiego portu lotniczego. Na użytkowników przygotowano darmowe miejsca na parkingu VIP.
Operator miejskiej wypożyczalni w drugiej połowie listopada podpisał umowę partnerską z Portem Lotniczym Wrocław. Dzięki niej użytkownicy VOZILLI, odwiedzający wrocławskie lotnisko, mogą już za darmo korzystać z miejsc parkingowych w strefie VIP, zlokalizowanej najbliżej wejścia do terminalu.
– System jest prosty i zautomatyzowany. Samochody VOZILLI są wyposażone w nadajniki, z których sygnał jest odczytywany przez czujnik przy wjeździe, który automatycznie otwiera szlaban. Użytkownik może wjechać na teren parkingu, zakończyć wypożyczenie i udać się do terminalu – dodaje Miłosz Franaszek.
Według badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, 1 samochód w car-sharingu to do 13 aut prywatnych mniej w mieście. Przy 200 samochodach VOZILLI daje to ponad 2500 aut mniej na ulicach Wrocławia.
− VOZILLA to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – mówi Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)