Cała treść

Rybnik z aplikacją mobilną

Rybnik uruchamia aplikację mobilną “halo! RYBNIK”. To bezpłatny przewodnik dla osób odwiedzających miasto oraz mieszkańców poszukujących informacji o ciekawych miejscach i wydarzeniach.
Aplikacja dostępna jest dla urządzeń mobilnych z systemem Android oraz iOS. Działa w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Aplikacja składa się z siedmiu modułów: miejsca, wydarzenia, aktualności, komunikacja, planer, trasy oraz strefa firm. Umożliwia wyszukiwanie obiektów znajdujących się najbliżej użytkownika, pozwala pobrać informacje o interesujących miejscach, takich jak: hotele, restauracje, puby, obiekty sportowe, rozrywkowe i kulturalne wraz z ich lokalizacją. Użytkownik może również sprawdzić, jakie inwestycje miejskie są aktualnie realizowane oraz na kiedy planowany jest termin ich zakończenia.
Ponadto w aplikacji znaleźć można naniesione na mapę Google trasy rowerowe i spacerowe po najciekawszych rybnickich zakątkach. Dzięki temu można aktywnie zaplanować wycieczkę po atrakcyjnych terenach w Rybniku i jego okolicach. Przy włączonej lokalizacji GPS prezentowane jest aktualne położenie na mapie.
Ważnym elementem aplikacji jest też rozkład jazdy komunikacji miejskiej z wyszukiwarką, która pozwala znaleźć najbardziej optymalne połączenie pomiędzy dwoma przystankami. Ułatwieniem jest również zasugerowanie pasażerowi krótkiego przejścia pieszo na inny przystanek, jeżeli takie rozwiązanie umożliwia szybsze i wygodne dotarcie do wybranego celu.
Wszystkie znajdujące się w bazie wydarzenia, miejsca oraz trasy można zapisać w module: ‘planer’. Z kolei w module: ‘strefa firm’ w części graficznej prezentowane będą ważne wydarzenia lub oferty dedykowane dla przedsiębiorców. Dużym atutem aplikacji “halo! RYBNIK” jest jej działanie w podstawowym zakresie w trybie off-line – dostępne są: baza obiektów, rozkład jazdy, trasy i strefa firm. Skorzystanie z aplikacji w pełnym zakresie wymaga połączenia internetowego (aktualizowanie bazy wydarzeń i aktualności, pobieranie zdjęć obiektów czy większy zakres mapy w module trasy).
Poprzez menu główne użytkownik może również przejść w łatwy sposób do pozostałych aplikacji miejskich – “Wywozik” (terminy wywozu odpadów) oraz “akcja-reakcja” (zgłaszanie usterek i innych zdarzeń). Za pierwszym razem nastąpi przekierowanie do pobrania aplikacji, jeżeli użytkownik ma już zainstalowaną aplikację na telefonie, nastąpi jej bezpośrednie uruchomienie.
Za produkcję aplikacji odpowiada firma Amistad, która przygotowała również wiele wysoko ocenianych aplikacji, m.in. dla: Krakowa, Lublina, Dąbrowy Górniczej oraz Kasprowego Wierchu.

 
(Źródło: Urząd Miasta Rybnika)