Cała treść

Coraz więcej współdzielonych samochodów w Poznaniu

50 kolejnych samochodów hybrydowych floty Easyshare trafi w przyszłym tygodniu na ulice Poznania. Docelowo ma być ich 200. Ekologiczne auta emitują mniej spalin i hałasu, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza i rozładowują miejskie korki.
Firma Easyshare podpisała w listopadzie list intencyjny z miastem – dotyczył stworzenia dla mieszkańców Poznania możliwości korzystania z usługi współdzielenia aut, czyli car-sharingu. W poniedziałek oficjalnie zakończono testy aplikacji, która pozwala na wypożyczenie hybrydowych aut. Teraz każdy może ją pobrać i samodzielnie przekonać się, jak sprawdzają się współdzielone samochody.
W testach wzięło udział ponad 800 osób, które przez ponad miesiąc sprawdzały, jak funkcjonuje system, a potem dzieliły się swoimi uwagami z firmą.
– Bierzemy pod uwagę wszystkie opinie, jakie przekazali nam użytkownicy – zapewnia Aneta Ogrodniczek, prezes zarządu Easyshare Sp. z o.o. Sp. K. – Część uwag dotyczyła funkcjonowania aplikacji, użytkownicy zgłaszali też swoje potrzeby i pomysły. Pracujemy nieustannie nad rozwojem aplikacji i takie uwagi są dla nas bardzo ważne. Było też wiele opinii pozytywnych, użytkownicy chwalili m.in. komfort jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów oraz to, że samochodu, który jedzie na silniku elektrycznym praktycznie nie słychać. 
Jak wypożyczyć samochód? Na początku trzeba pobrać aplikację, a następnie zarejestrować się w niej. Potrzebne do tego będzie aktualne prawo jazdy i karta płatnicza. Po rejestracji aplikacja pozwoli znaleźć najbliższy samochód na mapie Poznania i zarezerwować go.
Po rezerwacji użytkownik ma 15 minut na dotarcie do auta. Samochody otwiera się za pomocą aplikacji – kluczyki nie są potrzebne. Przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić stan pojazdu. By ruszyć, wystarczy nacisnąć hamulec i przycisk “Power” – auta mają automatyczną skrzynię biegów. Po dotarciu do celu trzeba zamknąć samochód używając aplikacji.
Koszt wypożyczenia to 50 gr za minutę jazdy i 80 gr za każdy rozpoczęty kilometr. Użytkownik może opuścić pojazd nie kończąc wynajmu. Wówczas należy samochód zamknąć poprzez aplikację, a samochód można zostawić na parkingu, nie kończąc wypożyczenia. W takim przypadku system naliczy dodatkową opłatę: 10 gr za każdą minutę postoju.
Wypożyczonym autem łatwiej jest zaparkować w centrum miasta. Poznań wyznaczył specjalne miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania i poza nią. Użytkownik nie ponosi też kosztu parkowania pojazdów. Za parkingi płaci firma carsharingowa, której miasto udzieliło bonifikat abonamentu na SPP: 60zł dla samochodów hybrydowych oraz 30zł dla aut elektrycznych.
System działa w oparciu o auta ekologiczne – toyoty elektryczne i hybrydowe o niskiej emisji.

 
(Źródło: Urząd Miasta Poznania)