Cała treść

IT-TRANS nadal na kursie rosnącym

 

6. edycja targów IT-TRANS była jeszcze większa i miała jeszcze bardziej międzynarodowy charakter niż poprzednia. Rosnące znaczenie rozwiązań informatycznych dla transportu publicznego znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbie gości targowych; w dniach od 6-tego do 8-mego marca 2018 do Karlsruhe przybyło 6.000 ekspertów z kraju i zagranicy (2016: 5.000), aby dyskutować o przyszłej wizji transportu publicznego. Pionierzy rozwiązań z ponad 60 krajów przekształcili targi w Karlsruhe w globalne miejsce spotkania branży. Prawie co siódmy przybył spoza Europy. Reprezentowani byli przedstawiciele wszystkich kontynentów, znaczny wzrost odnotowano pośród osób przyjeżdżających na targi z-Bliskiego Wschodu, Afryki i Australii.

„Targi IT-TRANS 2018 stały się udaną prezentacją tego nadzwyczaj dynamicznie rozwijającego się tematu, szczególnie również dlatego, że region technologiczny Karlsruhe (TechnologieRegion Karlsruhe), należy w dziedzinie mobilności do najbardziej zaawansowanych regionów na świecie. Targi, konferencja i program ramowy spotkały się z ogólnym uznaniem społeczności ekspertów, a kolejnym logicznym krokiem będzie zwiększenie powierzchni wystawienniczej do dwóch hal w roku 2020“, stwierdziła Britta Wirtz, dyrektor zarządzająca targów Karlsruher Messe- und Kongress GmbH (Targi i Centrum Kongresowe Karlsruhe).

„Międzynarodowy Związek Transportu Publicznego UITP,współorganizator targów, jest również bardzo zadowolony z powodzenia targów IT-TRANS 2018. Odnotowano rekordową liczbę prelegentów, wystawców i gości targowych, co dowodzi, jak dużą rangę ma ta impreza targowa dla sektora komunikacji publicznego w obliczu aktualnej debaty o digitalizacji. Cieszę się również, że IT-TRANS zaprezentowało w tym roku najbardziej urozmaiconą ofertę w swej historii“, podsumował targi Mohamed Mezghani, sekretarz generalny UITP.

Połowa wystawców przybyła z zagranicy

260 wystawców (2016: 210 wystawców) zaprezentowało na powierzchni 15.000 m2 informatyczne rozwiązania dla komunikacji publicznej przyszłości. Obok wielu wystawców europejskich na targach IT-TRANS wystawiły się również firmy z Chin, Indii, Izraela, Japonii, Kanady, Malezji, Rosji, Tajwanu i USA. Ponownie znacznie wzrósł odsetek wystawców zagranicznych. Połowa wystawców przybyła z zagranicy. Polskę reprezentowały firmy: DPK System, Mera Systemy, R & G Plus, Pixel Osielsko i IT Consulting Mariusz Majer.

W tym roku oprócz hali targowej dm-arena w pełni wykorzystana była również hala pokazów „Aktionshalle“. W tej hali dwunastu partnerów z dziedziny nauki, gospodarki i administracji publicznej zaprezentowało potencjał branży informatycznej i mobilności regionu Karlsruhe na zbiorowym stoisku pod nazwą „TechnologieRegion Karlsruhe“. Jednym z wystawców była firma Volocopter z Bruchsal: „Dzięki naszej autonomicznie latającej taksówce chcemy urzeczywistnić wizję trójwymiarowej mobilność w metropoliach tego świata. Na targach IT-TRANS spotkaliśmy gości targowych z wielu mega-metropolii, co nas bardzo ucieszyło jako firmę z regionu technologicznego Karlsruhe (TechnologieRegion Karlsruhe)”, powiedział Stefan Klocke, udziałowiec firmy Volocopter GmbH.

IT-TRANS ma wizję przyszłości

Szczególnym zainteresowaniem na tegorocznych targach IT-TRANS cieszyły się autonomiczne rozwiązania w dziedzinie komunikacji. Oprócz Volocoptera duże zainteresowanie wzbudził autobus autonomiczny (jeżdżący bez kierowcy). Taki autobus pod nazwą „Trapizio“ został zaprezentowany na targach przez AMoTech, przedsiębiorstwo z Trapeze Group w Szwajcarii. Firma zapraszała gości targowych do przejazdu na trasie pokazowej od wejścia na targi do hali wystawienniczej. „Nasza trasa pokazowa prowadząca do hali wystawienniczej była doskonałym pomysłem. Wiele osób skorzystało z okazji przejażdżki i przeżycia tym samym mobilności przyszłości“, podsumował Dominique Müller, dyrektor zarządzający firmy AMoTech.

Kolejnym wydarzeniem dla osób uczestniczących w targach była oferta on-demand Ridesharing firmy moovel Group i Zakładu Transportu Publicznego z Karlsruhe (Karlsruher Verkehrsverbund). W czasie targów IT-TRANS wykonywała ona przewozy w ramach fazy pilotażowej. Goście targowi oraz mieszkańcy Karlsruhe zamawiali swoje kursy przez aplikację „KVV.mobil“-App. Autobus odbierał pasażerów z podanego miejsca i dowoził ich – bez sztywnego planu jazdy – do jednego ze 100 przystanków na terenie miasta. „Dziękujemy organizatorom targów IT-TRANS za bardzo udane dla nas targi oraz za możliwość przedstawienia gościom targowym naszej usługi moovel on-demand Ridesharing. Już dziś oczekujemy z radością na kolejne targi IT-TRANS za dwa lata“, powiedziała Daniela Gerd tom Markotten, dyrektor zarządzająca firmy moovel Group. Nowa usługa komunikacyjna jest oparta na platformie on-demand firmy moovel, która dzięki inteligentnemu wytyczaniu trasy („routing“) i łączeniu zapytań o przewóz („pooling“) umożliwia efektywne i zorientowane na zapotrzebowanie oraz elastyczne wykorzystanie floty pojazdów. Trasy przejazdu są na bieżąco aktualizowane i obliczane w czasie rzeczywistym w oparciu o dane o natężeniu ruchu drogowego i dane sieci komunikacji publicznej.

78,2 procent wystawców chce wziąć udział w kolejnej edycji targów IT-TRANS. Dotyczy to również szwajcarskiego przedsiębiorstwa InnoTix, które wystawiało się na targach po raz pierwszy. „Targi IT-TRANS przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Jeżeli choć połowa z nawiązanych kontaktów doprowadzi do stworzenia projektów, to nie wiem jak sobie poradzimy z tak dużym zapotrzebowaniem. Już dziś zamówiliśmy dla nas stoisko na kolejne targi w roku 2020“, powiedział Lukas Haldemann, dyrektor zarządzający i właściciel firmy. Pod koniec tegorocznych targów wystawcy zarezerwowali na kolejną edycję targów w roku 2020 więcej niż połowę dotychczasowej powierzchni wystawienniczej.

Goście targów przyznają targom najwyższe oceny

Goście targowi ocenili swój pobyt na targach nadzwyczaj pozytywnie: 95,8 procent ankietowanych przyznało targom najwyższe oceny. 92,8 procent zamierza ponownie odwiedzić targi, a co drugi pytany odpowiedział, że odwiedza tylko targi IT-TRANS i nie jeździ na żadne inne targi tej branży. Dla 70,1 procent osób odwiedzających IT-TRANS właśnie te targi są ważną podstawą dla podejmowania decyzji inwestycyjnych. „Karlsruhe to idealne miejsce dla targów IT-TRANS. Region Karlsruhe to niepowtarzalny ekosystem innowacyjności.Cluster efektywności transportu (Cluster for Transport Excellence) regionu Karlsruhe łączy w wyjątkowy sposób potencjał placówek badawczych, przedsiębiorstw przemysłowych, zakładów transportu publicznego i świata polityki, co jest doskonałą bazą dla wiodących światowych targów inteligentnych rozwiązań dla transportu publicznego“, stwierdził dr Jürgen Greschner, prezes spółkiinit SE.

Renomowani uczestnicy konferencji międzynarodowi eksperci

W trakcie 47 godzin konferencji głos zabrało159 prelegentów, prezentując wiedzę nastawioną na praktyczne zastosowanie.Wzrost znaczenia prezentowanych tematów doprowadził do znacznego wzrostu liczby uczestników konferencji: 580 uczestników (2016: 488), którzy przybyli z 47 krajów i chcieli zebrać informacje o takich tematach, jak cyber security, ticketing,dokonywanie płatności, autonomiczne pojazdy oraz o usługach mobility-as-a-service. Kolejną możliwością zdobycia informacji były fora Market Update, na których wystawcy prezentowali swoje innowacje technologiczne i wymieniali się doświadczeniami z uczestnikami forów.

Targi IT-TRANS były ponadto miejscem wielu innych odbywających się równolegle imprez. Wysokiej rangi delegacje przedstawicieli szczebla rządowego i komunalnegoz krajów Unii Europejskiej dyskutowały o przyszłości miejskiej komunikacji publicznej. Ponadto wiele zrzeszeń i instytucji wykorzystało targi IT-TRANS do zorganizowania własnych spotkań. Na przykład po raz drugi sieć „Women in Mobility” zorganizowała swoje spotkanie na targach. Odsetek kobiet biorących udział w targach wynosi zaledwie 11,7 procent, z czego nie jest zadowolona szefowa targów Britta Wirtz, Cieszy się ją natomiast, że UITP zamierza poświęcić temu tematowi osobną sesję w trakcie kolejnego spotkania Global Public Transport Summit w Sztokholmie.

Kolejne targi IT-TRANS odbędą się w dniach od 3-ego do 5-tego marca 2020 w Karlsruhe.

Więcej informacji:
Przedstawicielstwo Targów Karlsruhe w Polsce
Ul. Gibalskiego 21
01-190 Warszawa
Tel. 22 620 71 98, 620 72 98
E-mail: biura@eurotargi.com