Cała treść

Nowe tablice informacji pasażerskiej w Poznaniu

Działają już nowe tablice informacji pasażerskiej wzdłuż trasy szybkiego tramwaju. Łącznie jest ich 21 zarówno na przystankach Pestki, jak i na autobusowych oraz na dworcu autobusowym os. Sobieskiego.
Montaż TIP-ów (Tablic Informacji Pasażerskiej) rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku. Są kompatybilne z systemem ITS oraz wyposażone w funkcję generowania informacji głosowej na temat odjazdów pojazdów, która głównie przeznaczona jest dla osób niewidomych i niedowidzących.
– W kwietniu ogłosiliśmy przetarg na montaż dziewiętnastu tablic informacji pasażerskiej na trasie PST oraz dwie na dworcu autobusowym na os. Sobieskiego. Zadanie obejmowało projekt, wykonanie i dostawę tablic zgodnie z wytycznymi Zarządu Transportu Miejskiego, prace budowlane związane z wykonaniem instalacji zasilających i teleinformatycznych, montaż, podłączenie tablic oraz ich konfigurację i uruchomienie – informuje Iwona Gajdzińska z MPK Poznań. – Latem podpisaliśmy umowę, która w bardzo szczegółowy sposób określiła jakie potrzeby i parametry muszą spełniać nowe tablice, jakie są warunki gwarancji, szczegóły instalacji i oprogramowania.
Zainstalowano dwa typy tablic: duże i małe dwustronnie wyświetlające nazwę przystanku z zegarem tarczowym podświetlanymi za pomocą diod LED. Informują o czasie rzeczywistym przyjazdu pojazdu. Zmienna treść napisów będzie wyświetlana na pomarańczowo i będzie posiadać czujnik natężenia światła zewnętrznego dobierający jasność zależnie od panujących warunków zewnętrznych.
Na wszystkich przystankach tramwajowych postawiono tablice czterowersowe, natomiast przy trzech przystankach autobusowych – ośmiowersowe (w obu kierunkach na Al. Solidarności oraz na ul. Szymanowskiego w stronę wież radiowo-telewizyjnych). Sześcio- i dziewięciowersowe stanęły również na dworcu autobusowym, gdzie zastąpiły stare tablice.
Nowe TIP-y są zabezpieczone przed odblaskami światła, efektem migotania, parowaniem i szronieniem. Mają też zamontowane specjalne zabezpieczenia przeciwko ptakom.
– Wszystkie zamontowane tablice wyposażono w moduł zapowiedzi głosowych informujący osoby niewidome o numerze linii, kierunku oraz pozostałym czasie do przybycia pojazdu podawanym w minutach. Takie komunikaty z regulacją natężenia siły głosu będą emitowane po wciśnięciu przycisku z wypukłym opisem zainstalowanym na słupie tablicy – dodaje Iwona Gajdzińska.
Poniżej czasów odjazdów pojawia się dodatkowy wiersz przeznaczony do wyświetlania dowolnych komunikatów stałych, okresowych lub dyspozytorskich, które będzie wysyłać ZTM lub MPK.  Na przykład o darmowej komunikacji z powodu przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu PM10.
Całość inwestycji jest dofinansowywana z funduszy unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego WRPO w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych, w ramach projektu “Poprawa efektywności transportu publicznego i usprawnienie integracji różnych form transportu miejskiego w Poznaniu i gminie Suchy Las”.

 
(Źródło: Urząd Miasta Poznania)