Cała treść

Rzeszów stawia na e-mobilność

W stolicy Podkarpacia powstaną publiczne stacje ładowania elektrycznych samochodów i rowerów. Pilotażowy projekt, w ramach którego będzie można również wypożyczać elektryczne pojazdy, chcą wspólnie realizować Polska Grupa Energetyczna, Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz władze Rzeszowa. 26 maja br. w tej sprawie został podpisany list intencyjny.
Podpisy pod listem złożyli: wicemarszałek Maria Kurowska, wiceprezes PGE ds. Innowacji, Paweł Śliwa oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. W wydarzeniu uczestniczył także podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii – Michał Kurtyka.
Podpisanie listu oznacza, że Rzeszów oficjalnie włącza się do projektu Polskiej Grupy Energetycznej – „e-Mobility”. Dokument dotyczy m. in. współpracy przy rozwijaniu infrastruktury ładowania oraz tworzenia systemu zachęcającego podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych.
Pilotażowy projekt E-mobility zakłada m.in., że w Rzeszowie zostaną zainstalowane publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych i rowerów elektrycznych, a także powstanie publiczny system car-sharingu i bike-sharingu oparty na samochodach oraz rowerach elektrycznych. Czyli będzie to system wynajmowania elektrycznych aut i rowerów podobny do projektu, jakim jest „rower miejski”.
Obecny na spotkaniu wiceminister Kurtyka chwalił Podkarpacie, że jest to region wielkich możliwości, a jego stolica – Rzeszów – to pionier i prekursor, jeżeli chodzi o szereg innowacyjnych rozwiązań, dlatego będzie trzymał kciuki, za realizację projektu „e-Mobility”.
– Naszym zadaniem, jako Ministerstwa Energii, jest tworzenie ram, aby takie inicjatywy mogły znaleźć jak najszersze echo, aby mogły zaowocować naprawdę ciekawymi rozwiązaniami – mówił podczas konferencji wiceminister Michał Kurtyka.
Wicemarszałek Maria Kurowska tłumaczyła z kolei, dlaczego samorząd województwa jest tak bardzo zainteresowany realizacją pilotażowego projektu „e-Mobility”.
– Zadaniem województwa jest dbanie o jakość powietrza, dlatego uznaliśmy, że rozwój rynku pojazdów elektrycznych znacząco przyczyni się do jego poprawy – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc powiedział, że dobrze, iż województwo włącza się w program ochrony powietrza. Dodał, że miasto Rzeszów jest bardzo zainteresowane rozwojem transportu elektrycznego i zamierza inwestować w elektryczne autobusy. Jeszcze w tym roku kupi 10 takich pojazdów, a do 2020 chce mieć w swojej flocie jeszcze ponad 100.
– W tej chwili postęp jest tak ogromny, że musimy z niego korzystać – przekonywał prezydent Tadeusz Ferenc, mówiąc, że cieszy się z tej inicjatywy.
Wiceprezes PGE, Paweł Śliwa mówił o szczegółach programu „e-Mobility”. Tłumaczył, że PGE zależy na tym, aby wypracować model współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, tak by w konsekwencji tej współpracy powstały wspólne, publiczne stacje szybkiego ładowania dla samochodów elektrycznych.
– Chcemy przeciąć ten zaklęty krąg, że mieszkańcy nie kupują elektrycznych samochodów, gdyż boją się, że nie będą ich mogli załadować, gdzieś dojechać, bo nie ma stacji ładowania – tłumaczył wiceprezes Paweł Śliwa.
Kolejnym etapem realizowanego przez PGE projektu będzie uruchomienie car-sharingu i bike-sharingu.
Projekt, w ramach którego PGE przeprowadzi w kilku polskich miastach pilotaż związany z budową infrastruktury systemu elektromobilności, wystartował już pod koniec 2016 roku. Najbardziej zaawansowaną fazę osiągnął w Łodzi, gdzie PGE uruchomi 6 szybkich, publicznych stacji ładowania oraz zaoferuje usługę instalacji i zarządzania wolnymi stacjami ładowania dla klientów flotowych.
Program „e-Mobility” zainicjowany przez PGE wpisuje się również w cel strategiczny wyznaczony przez Ministerstwo Energii, który nakreśla perspektywę miliona samochodów elektrycznych na polskich drogach w roku 2025. Ministerstwo Energii pracuje nad tym projektem w ramach Planu Rozwoju Elektromobilności.
E-mobility, czyli elektryczność mobilna, ma być też odpowiedzią na stale wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Dzięki wprowadzeniu alternatywny dla pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, będzie można nie tylko zmniejszyć poziom smogu, ale również ograniczyć hałas w centrach i na obrzeżach miast.

 
(Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego)