Cała treść

Pierwszy testowy odcinek Hyperloopa ma szansę powstać w Jaworznie

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Prezes Zarządu EUROLOOP Marek Gutt-Mostowy podpisali w środę, 28 czerwca br., list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie potencjalnego powstania w Jaworznie pierwszego testowego odcinka hyperloopa – przełomowego wynalazku transportowego opisanego w 2013 roku przez Elona Muska. Podróż między dzielnicami Jaworzna w kilka sekund, a z Krakowa do Gdańska w niespełna godzinę? Podjęta współpraca to pierwszy krok, aby w przyszłości mogło stać się to możliwe.
Środek transportu, który pozwala osiągnąć prędkość dźwięku (ok. 1200 km/h) – tak w skrócie można streścić koncepcję Hyperloopa. Jednak nie jest to tylko koncepcja transportu przyszłości, ale również zmiana sposobu myślenia o dzielących nas odległościach, przewozie pasażerskim i towarowym. Jaworzno ma realną szansę stać się częścią przełomu bo właśnie tutaj może zostać zbudowany jego pierwszy, testowy odcinek. Podpisanie listu intencyjnego przez Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta oraz Prezesa Zarządu EUROLOOP Marka Gutta-Mostowego to ważny krok w kierunku podjęcia współpracy przy realizacji tego innowatorskiego projektu.
– Chcemy wziąć udział w rewolucji transportowej. Dostrzegliśmy siłę, jaka  tkwi w transporcie publicznym przy tworzeniu miejskości. Stąd wzięło się patrzenie w przyszłość i dostrzegamy ją w nowej mobilności opartej na pojazdach elektrycznych – od rowerów, samochodów, autobusy, po tak do tej pory nieosiągalne rozwiązania jak hyperloop. Cieszę się, że to właśnie Jaworzno jest miejscem, w którym rozpoczynamy przyszłościową zmianę w transporcie – mówi Prezydent Paweł Silbert.

Hyperloop – czym właściwie jest i jak działa?

Koncepcja działania Hyperloop polega na podróży w ultranowoczesnych kapsułach, które zostałyby umieszczone w stalowym tunelu o obniżonym ciśnieniu. Pozwala to na zredukowanie niemalże to minimum oporu powietrza, stanowiącego główne straty energetyczne w innych środkach transportu. W koncepcji Elona Muska kapsuła porusza się w zamkniętej tubie o ciśnieniu obniżonym do wartości podobnej do tej na wysokości ok. 10 km, a napędzana jest zmiennym polem magnetycznym. Kapsuły
w systemie hyperloop mogą zatem poruszać się z prędkością nawet 1 223 km/h.
– Jako EUROLOOP, z przyjemnością obserwujemy jak nasze przedsięwzięcie związane z wdrożeniem rewolucyjnej technologii  hyperloop, zyskuje tak duże zainteresowanie wśród inspirujących osobistości, przedsiębiorstw czy miast tak innowacyjnych jak Jaworzno. Dziękujemy Panu Prezydentowi za chęć udzielenia wsparcia i wzięcia udziału w naszym projekcie. – mówi Prezes Zarządu EUROLOOP Marek Gutt-Mostowy.

Polscy inżynierowie w pierwszej piątce Muska

SpaceX, przedsiębiorstwo założone w 2002 r. przez Elona Muska, współtwórcę firm Zip2 oraz PayPal i inwestora Tesla Motors, ogłosiło w 2015 roku konkurs na zbudowanie najlepszej kapsuły, która zostanie przetestowana na torze testowym hyperloop przy jego siedzibie. Do zmagań przystąpiło 1.200 najlepszych drużyn badawczych z całego globu. Jednym z nich był zespół z udziałem polskiego inżyniera związanego z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN – Marka Gutta-Mostowego. Właśnie ich projekt znalazł się w piątce najlepszych projektów i został nagrodzony za najbardziej innowacyjną kapsułę. Zespół przedstawił pierwszą i jedyną na świecie skalowalną kapsułę, co oznacza, że posiadała one wszystkie niezbędne elementy systemu. Po sukcesie swojego projektu w konkursie, Marek Gutt-Mostowy założył wraz ze współpracownikami, pochodzącymi między innymi z najbardziej znanych firm w Dolinie Krzemowej, firmę EUROLOOP. Jej celem jest zbudowanie w Polsce pełnowymiarowego i w pełni funkcjonalnego testowego odcinka systemu hyperloop, a następnie wdrożenie go do przemysłu jako rozwiązania dla przewozu towarów.  Jaworzno ma szansę być częścią tego rewolucyjnego projektu.

 
(Źródło: Urząd Miejski  w Jaworznie)