Cała treść

200 miejsc parkingowych dla wrocławskiej Vozilli

Od pierwszych dni listopada wrocławianie i turyści będą mogli skorzystać z miejskich aut elektrycznych na minuty pod marką Vozilla. Użytkownicy wypożyczalni skorzystają również z 200 specjalnie wyznaczonych dla pojazdów Vozilli miejsc parkingowych w różnych częściach miasta. Te już powstają w centrum Wrocławia.
Koperta z zamalowanym na zielono trójkątem – tak będzie wyglądać 200 miejsc parkinowych w mieście przeznaczonych dla samochodów elektrycznych miejskiej wypożyczalni Vozilla. Specjalne miejsca parkingowe to jeden z wielu przywilejów dla użytkowników Vozilli. Mają one stanowić gwarancję wolnego parkingu dla użytkowników systemu. Dostępność dedykowanych miejsc użytkownik będzie mógł sprawdzić na swoim smartfonie dzięki specjalnej aplikacji mobilnej, która również posłuży mu do wypożyczenia i otwarcia samochodu. Użytkownik w ogóle nie używa kluczyka, samochód rusza po naciśnięciu przycisku na desce rozdzielczej pojazdu.
Do dyspozycji będzie 190 samochodów osobowych Nissan Leaf i 10 typu VAN. Koszt wypożyczenia samochodu to 1 zł za minutę. Wypożyczalnia będzie działać na zasadzie free-floatingu. Zainteresowany musi najpierw ściągnąć specjalną aplikację i zarejestrować swoje konto. Dzięki temu może potem sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy samochód i zarezerwować go na swoim smartfonie. Następnie wsiada do samochodu z dowolnego miejsca, w którym zostawił go poprzedni użytkownik lub operator usługi. Wypożyczalnia działa na całym terenie administracyjnym Wrocławia. W trakcie użytkowania można wyjeżdżać poza Wrocław, jednak jeżeli chcemy zakończyć usługę, musimy wrócić do miasta. Samochód można zostawić na dowolnym, ogólnodostępnym parkingu.
– Jestem dumna z tego, że udało nam się całe przedsięwzięcie przeprowadzić szybciej, niż było to planowane. Zakładaliśmy, że miejską wypożyczalnię samochodów elektrycznych uruchomimy na wiosnę 2018 roku. Tymczasem już w listopadzie wrocławianie będą mogli korzystać z tego innowacyjnego rozwiązania. Wrocław jako pierwszy w kraju uruchamia taką wypożyczalnię, która jest w pełni zgodna z polityką mobilności miasta – poinformowała Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Ponadto samochody, podobnie jak taksówki, będą mogły poruszać się po mieście wyznaczonymi bus-pasami czy wjechać w strefy zamknięte dla samochodów spalinowych.
Usługa będzie kosztować złotówkę za jedną minutę przejazdu. Dodatkowo, w przypadku rezerwacji samochodu, w trakcie postoju użytkownik będzie musiał zapłacić 10 groszy za minutę. – Ponieważ jeździmy po buspasach, mamy nadzieję, że nasi użytkownicy nie będą zbyt często stali w korkach. Dlatego taka przejrzysta forma płatności, gdy użytkownik płaci jedynie za czas korzystania z samochodu, wydaje nam się najlepszym rozwiązaniem – wyjaśnił Miłosz Franaszek, szef projektu Vozilla.
Samochód na jednym ładowaniu może przejechać nawet do 250 km. W ruchu mieszanym we Wrocławiu bateria powinna jednak wystarczyć na zasięg ok. 150-160 km. W aplikacji użytkownik będzie mógł przed rozpoczęciem podróży sprawdzić, jaki w danym momencie jest stan naładowania akumulatora oraz zakładany zasięg pojazdu.
Operatorzy systemu zaznaczają, że nie ma zagrożenia, że w przypadku słabej baterii samochód nagle stanie na środku drogi. – Nasze samochody są wyposażone w mechanizmy, które nie dopuszczą do nagłego zatrzymania, gdy bateria zostanie rozładowana. W pojazdach są zaprogramowane specjalne systemy bezpieczeństwa i dzięki nim samochód przy niemal rozładowanej baterii zwalnia do 5 km/h. Z taką prędkością możemy jeszcze przejechać kilka kilometrów, by zaparkować auto w bezpiecznym miejscu – poinformował Robert Oborski z firmy Enigma.
Przy wypożyczalniach samochodów nieodzownym pytaniem pozostaje, kto ponosi odpowiedzialność w przypadku doprowadzenia do kolizji lub wypadku przez użytkownika wypożyczalni. Samochody Vozilli są w pełni ubezpieczone, mają ubezpieczenia OC i AC. W przypadku kolizji z winy użytkownika systemu, użytkownik poniesie jednak odpowiedzialność finansową do z góry ustalonej kwoty, wskazanej przez operatora na starcie systemu. Prawdopodobnie będzie to kwota do 2 tys. złotych, pozostałą część pokryje ubezpieczenie.
Dzięki nowej miejskiej wypożyczalni Wrocław stanie się liderem elektromobilności w kraju. Jest to pierwszy przypadek, gdy tak duża flota pojazdów elektrycznych pojawia się w jednym miejscu w Polsce. – Vozilla to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – powiedział Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla.
– Mamy nadzieję, że dzięki miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych zmienią się przyzwyczajenia wrocławian. Zachęcamy w ten sposób do krótkoterminowego korzystania z samochodów i dzielenia się nimi z innymi użytkownikami. Mniejszy tłok na ulicach i mniejszy smog to naturalne skutki wprowadzania na ulice miasta samochodów elektrycznych, dlatego chcemy z całych sił rozwijać tę usługę – dodawała Elżbieta Urbanek.
To kolejna wypożyczalnia samochodów elektrycznych, która powstaje we Wrocławiu. W poniedziałek, 2 października, ruszyła wypożyczalnia samochodów na minuty Traficar. Jej flota to 150 pojazdów spalinowych Renault Clio. Użytkownicy mogą jednak – bez dodatkowych opłat – korzystać z Traficaru tylko w określonej strefie miasta i płacą zarówno za przejechane kilometry, jak i za czas użytkowania pojazdu.
– Silnymi stronami Vozilli są przede wszystkim samochody elektryczne wysokiej klasy, z automatyczną skrzynią biegów. Miejska wypożyczalnia dostępna jest również na terenie całego Wrocławia. Dodatkowo miasto pozwala użytkownikom systemu korzystać z buspasów oraz wydziela dedykowane miejsca parkingowe w centrum miasta, co jest olbrzymią zaletą naszego systemu – porównał Miłosz Franaszek.
Z wypożyczalni będzie można korzystać od 4 listopada. W październiku będą trwały testy pojazdów i całego systemu. Prezentacja aut i możliwość przeprowadzenia pierwszych testów nastąpi 18 października. Od tego momentu będzie można zapisywać się do wypożyczalni. Kolejne okazje do poznania Vozilli bliżej nadarzą się w dwa ostatnie weekendy października (21-22.10 oraz 28-29.10) podczas dni otwartych Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla w kilku wybranych punktach Wrocławia, m.in. na pl. Solnym, pl. Wolności czy w okolicach pl. Grunwaldzkiego.

 
(Źródło: Urząd Miejski Wrocławia)