Cała treść

Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu gotowe na Euro 2012

Kilkaset kamer ma zostać zainstalowanych na najważniejszych skrzyżowaniach Wrocławia. Dzięki nim będzie można uruchomić infolinię, pod której numerem dowiemy się, jaka jest sytuacja na drogach i gdzie są korki. Powstanie również portal internetowy, na którym znajdziemy mapy z zaznaczonymi utrudnieniami w ruchu. Inwestycja której koszt wyniesie prawie 110 mln zł ma być gotowa na Euro 2012.

W ramach wrocławskiego projektu ITS (Inteligentny System Transportu), w siedzibie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy ul. Strzegomskiej 148.  zostanie uruchomione Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, które ma być gotowe na Euro 2012.

Sercem systemu będzie tzw. wideonadzór. Kilkaset kamer zostanie zamontowanych na skrzyżowaniach w mieście.

– Obraz z 68 skrzyżowań będzie przesyłany do Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. Dodatkowo, na ośmiu wybranych skrzyżowaniach zostaną zainstalowane obrotowe kamery, które pozwolą lepiej zarejestrować ewentualne zdarzenia – mówi Błażej Trzcinowiczkierownik projektu ITS w departamencie prezydenta.
Chodzi o największe skrzyżowania w mieście: pl. Jana Pawła II, Piłsudskiego – Świdnicka, Piłsudskiego – Stawowa, Powstańców Śląskich – al. Hallera, pl. Dominikański, Legnicka – Na Ostatnim Groszu, al. Armii Krajowej – Bardzka, Grabiszyńska – Klecińska.  Pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta będą monitorować, jak działają urządzenia na skrzyżowaniach (np. sygnalizacja świetlna). Później, już po Euro, będą wdrażane kolejne innowacje, dzięki którym zwiększy się kontrola nad zarządzaniem i sterowaniem ruchem.
Już po Euro system będzie rozbudowywany. Ma powstać zaawansowany system telefoniczny (jego szczegóły nie są jeszcze znane) oraz portal internetowy, gdzie znajdziemy mapy z zaznaczonymi utrudnieniami w ruchu.

Cały system ma być gotowy do końca 2013 roku. Inwestycja ma kosztować miasto 109,6 mln złotych.

Źródło: naszemiasto.pl