Cała treść

Veturilo ma już rok i ciągle się kręci!

Czas mija niepostrzeżenie i system Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo, z którego korzysta już 133 tysiące osób, obchodzi swoje pierwsze urodziny. W miejscu, gdzie rok temu zainaugurowano działanie systemu wypożyczalni rowerów w Warszawie, przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu.
‘’A jednak się kręci… Sukces Veturilo przerósł najśmielsze oczekiwania, stworzyliśmy w stolicy modę na rower. W tej chwili to już 8. system w Europie – 168 stacji z 2600 rowerami, z których korzysta na co dzień lub od święta 133 tysiące zarejestrowanych. Rowery były wypożyczane już 1,5 miliona razy. Te liczby udowadniają, że to trafiona inicjatywa. Będziemy sukcesywnie dostosowywać infrastrukturę i zmieniać niektóre istniejące regulacje prawne. Wraz z ministrem transportu rozpoczęliśmy właśnie prace nad zmianą rozporządzeń, które obecnie utrudniają budowę nowych ścieżek rowerowych. Dzięki temu będzie można wytyczać nowe ścieżki w miejscach, gdzie dziś jest to niemożliwe, a Warszawa stanie się rowerową stolicą Polski.’’ – powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Warszawa staje się miastem przyjaznym dla rowerzystów – tylko w tym roku w stolicy dopuszczono ruch rowerowy na Nowym Mieście i na pasie autobusowym na ul. Królewskiej, podwojono liczbę miejsc parkingowych dla rowerów prywatnych, uruchomiono pierwszą w Polsce bezpłatną wypożyczalnię rowerów dla szkół i innych jednostek opiekuńczo – wychowawczych i wypożyczalnię handbików oraz oddano do użytku liczne drogi rowerowe m.in. wzdłuż Trasy Mostu im. Marii Curie- Skłodowskiej, ul. Szczęśliwickiej oraz Jagiellońskiej, wytyczono pas rowerowy na Tamce. Pod koniec sierpnia zostanie oddany pas rowerowy na ul. Spacerowej, a po wakacjach zostaną wytyczone pasy w al. Wojska Polskiego.
Istniejące drogi rowerowe będą łączone w jeden spójny system, a ścieżki i drogi rowerowe będą sukcesywnie remontowane (w tym roku przeprowadzono audyt sieci).

(Źródło: Urząd m.st. Warszawy)