Cała treść

W Gdańsku ruszyła usługa wynajmu samochodów elektrycznych

Krótkoterminowy wynajem aut elektrycznych ruszył 3 kwietnia 2017 r. w Gdańsku. W uroczystości uczestniczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, który zapowiedział przygotowanie ułatwień dla powstania stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
10 aut w ramach usługi wynajmu samochodów elektrycznych udostępniła Energa. Na razie usługa jest dostępna dla pracowników firm rezydujących w kompleksie biurowym Olivia Business Centre. Swoje siedziby ma tutaj ok. 200 firm zatrudniających około 5 tys. osób. Głównym celem uruchomienia oferty jest popularyzacja elektromobilności. Samochody można wypożyczać na godziny, w dni powszednie od 8 do 16. Możliwe jest też wypożyczenie na resztę doby oraz na cały weekend. Cena wypożyczenia (od 27 do 35 zł za godzinę – bez limitu przejechanych kilometrów) będzie zależna od modelu oraz pory dnia i tygodnia. Ładowanie auta w 7 należących do firmy terminalach w Trójmieście jest bezpłatne.
– Chcemy uprościć przepisy związane z budową stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Aktualnie to duży problem. W przyszłości chcielibyśmy, aby wiele budynków było w taką sieć wyposażonych, aby każdy właściciel elektrycznego auta miał dostęp do sieci ładowania – mówił wiceminister Kazimierz Smoliński.
Spółka, która uruchomiła usługę zapowiedziała jeszcze w tym roku dwie kolejne lokalizacje punktów wypożyczeni w Trójmieście w centrach handlowych i biznesowych. Auto będzie można wypożyczyć i oddać w każdym z nich, a cała operacja docelowo będzie bezobsługowa. Obecnie auto wydaje i odbiera pracownik.
Samorządom zainteresowanym transportem niskoemisyjnym firma oferuje wypożyczenie na określony czas małej floty pojazdów elektrycznych oraz montaż stacji ładowania i możliwość bezpłatnego ładowania energii elektrycznej.

 
(Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa)