Cała treść

W Łodzi powstaną parkingi, na których automat zaparkuje samochód

W Łodzi rozpoczął się pierwszy etap budowy sieci parkingów w centrum miasta. Docelowo będzie ich kilkanaście.
W nowym założeniu zmieniono nieco koncepcję budowy parkingów w centrum Łodzi, które mają być mniejsze, naziemne, kubaturowe, ale szybsze i tańsze w realizacji, a niektóre nawet zmechanizowane. – W pierwszym etapie programu wskazaliśmy cztery miejsca gotowe na lokalizację kubaturowych parkingów naziemnych, montowanych na niewielkich działkach w różnych punktach śródmieścia, m.in. dwa przy ul. Wschodniej, jeden przy ul. Zachodniej oraz między ulicami Tuwima i Moniuszki. Docelowo ma ich powstać 17 w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – zapowiada dyrektor Departamentu Prezydenta UMŁ Tomasz Piotrowski.
Rozpoczął się już dialog techniczny w tej sprawie, a miasto czeka na zgłoszenia i negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Jeśli uzgodnienia przebiegną sprawnie, to jeden z pierwszych obiektów parkingowych na 108 miejsc może powstać przy ul. Wschodniej 67 już w przyszłym roku. W sumie w pierwszym etapie może przybyć w centrum Łodzi ponad 300 miejsc parkingowych, które odciążą zatłoczone ulice i place.
Jak poinformował dyr. Wydziału ds. Zarządzania Projektami UMŁ Robert Kolczyński, niektóre z parkingów będą zmechanizowane, tzn. że proces parkowania wykonają specjalne urządzenia, umieszczając pojazd w odpowiednim module. Ponadto w ramach całego systemu parkingów kubaturowych będzie można zastosować specjalną aplikację, która wskaże wolne miejsca. Ze wstępnych analiz wynika, że cena parkowania w obiektach kubaturowych gwarantująca zysk może być porównywalna z taryfą parkomatów.

 
(Źródło: Urząd Miasta Łodzi)