Cała treść

Nowoczesna informacja na warszawskich dworcach

Stacje kolejowe Warszawa Wschodnia i Zachodnia będą wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej. Do przetargu zgłosiło się dwóch wykonawców, projekt ma być zrealizowany do 20 maja 2012 r.

Dwa największe warszawskie dworce, które odprawiają dziennie 800 pociągów, zyskają nowoczesny system informacji dla pasażerów.  System będzie obejmował elektroniczne wyświetlacze na peronach i w przejściach podziemnych, nowy system nagłośnieniowy, nowe tablice informacyjne oraz nowość na naszych dworcach: plany całych węzłów komunikacyjnych. Na stacji Warszawa Zachodnia wyświetlacze zostaną zainstalowane także w budynku dworca od strony ul. Tunelowej, na peronie WKD. Trwają uzgodnienia dotyczące instalacji wyświetlaczy o ruchu pociągów także w budynku dworca autobusowego.

System informacji pasażerskiej to nie tylko wyświetlacze, głośniki i tablice – to także odpowiedni system informatyczny. Będzie on nowym rozwiązaniem, dostarczającym bieżącej i pewniej informacji nie tylko pasażerom na stacjach Warszawa Zachodnia i Warszawa Wschodnia, ale i poprzez Internet – wszystkim zainteresowanym punktualnością kursowania pociągów. System będzie także generował tzw. kolejki pociągów na liniach wychodzących z warszawskich stacji, dzięki czemu możliwe będzie późniejsze uruchomienie wyświetlaczy także na kolejnych stacjach i przystankach.

Inwestycja, na którą przeznaczono prawie 15 mln zł netto, ma zostać wykonana do 20 maja 2012 r. Do PKP PLK S.A. wpłynęły 2 oferty: TK Telekom Sp. z o.o. oraz PKP Informatyka Sp. z o.o.