Cała treść

Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających

W dniach 18 – 24 marca  br. w Muzeum Techniki w Warszawie  odbędzie się Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających. Organizatorami Przeglądu są: Muzeum Techniki w Warszawie i Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa. Patronat naukowy nad tym wydarzeniem objął Dyrektor Instytutu Lotnictwa.
Podczas Przeglądu zostaną zaprezentowane aparaty latające oraz całe systemy, które mogą zastąpić maszyny załogowe w każdej pracy „nudnej, brudnej lub niebezpiecznej” (tzw. 3D – dull, dirty, dangerous). Dzięki brakowi załogi są lżejsze i mniejsze od odpowiedników pilotowanych przez człowieka znajdującego się na pokładzie. Goście Przeglądu będą mogli zobaczyć m. in. system FlyEye przeznaczony do dyskretnej obserwacji, rozpoznania i wyznaczenia współrzędnych obserwowanego celu, wielozadaniowy system NEO czy bezzałogową paralotnię służącą do fotografowania pól uprawnych. Licznie będą reprezentowane wielowirnikowce, które mogą służyć na przykład do obserwowania imprez masowych oraz obsługi agencji fotograficznych i filmowych wykonując zdjęcia „z lotu ptaka”.
Na Przeglądzie swoje konstrukcje zaprezentują także studenci, którzy będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę dyplomową. W sumie zostanie pokazanych ponad 40 konstrukcji, które powstały w polskich firmach, instytutach badawczych oraz technicznych szkołach wyższych.
W pierwszym dniu Przeglądu odbędzie się seminarium dotyczące rozwoju polskich bezzałogowców, uwarunkowań prawnych związanych z ich użytkowaniem, przestrzeni powietrznej, doświadczeń konstruktorów i użytkowników. Prelegentami będą przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Wszystkie osoby zainteresowane lotnictwem będą mogli między innymi podziwiać akrobacje wielowirnikowców. Dzieci będą mogły zasiąść za sterami symulatorów oraz w pełni wyposażonych urządzeń.

(Źródło: Instytut Lotnictwa)