Cała treść

Qumak usprawni komunikację drogową w Lublinie

Qumak podpisał umowę z miastem Lublin na zaprojektowanie i wdrożenie inteligentnego systemu transportowego (ITS), obejmującego połowę lubelskich skrzyżowań. Prace nad systemem o wartości 22,7 mln zł netto mają zakończyć się do połowy grudnia br.
Qumak rozpoczyna prace nad zaprojektowaniem i wdrożeniem ITS dla stolicy województwa lubelskiego. W ramach umowy giełdowa spółka będzie także odpowiedzialna za integrację i kalibrację systemu, obejmującego 69 skrzyżowań miasta, oraz obsługę centrum sterowania ruchem. Zgodnie z umową zakończenie prac zaplanowano do połowy grudnia 2015 r.
Obszar projektowania, czyli prac związanych z inżynierią ruchu, przygotowaniem baz danych i poszczególnych modułów systemowych, firma powierzyła swojej spółce-córce Star ITS, która zatrudnia wykwalifikowanych inżynierów ruchu, analityków i informatyków, wywodzących się z kadry Qumaka.
”Mamy świadomość, jak ważną inwestycją dla Lublina jest wdrożenie tego typu rozwiązania. Również dla nas jest to projekt o najwyższym priorytecie. Chciałabym jednocześnie podkreślić, że dołożymy wszelkich starań, żeby prowadzone prace były jak najmniej uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu” – powiedziała Martyna Abendrot, prezes firmy Star ITS.
Powołanie Star ITS w lipcu ubiegłego roku wynika z rozpoczęcia przez Qumak II etapu strategii na lata 2013-2016. Jednym z jej priorytetów jest rozwój kompetencji w segmencie infrastruktury transportowej.
Warto odnotować, że Qumak kończy właśnie realizację największego obszarowo i budżetowo systemu transportowego w Polsce – TRISTAR. Ten trójmiejski ITS wart jest niemal 134 mln zł.

Informacja o spółce Qumak

Qumak to największy polski integrator technologiczno-informatyczny. Działa na polskim rynku ITC od trzydziestu lat. Giełdowa firma oferuje rozwiązania informatyczne i infrastrukturalne dla sektora prywatnego i publicznego, m.in.: zaawansowane systemy do zarządzania dużymi organizacjami, inteligentne i przyjazne środowisku obiekty, nowoczesne centra ekspozycyjne, inteligentne systemy transportowe, infrastrukturę lotniskową w portach lotniczych i lądowiska dla śmigłowców. Od połowy 2014 roku Qumak tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzą obecnie dwie spółki zależne – Star ITS oraz Skylar.
Spółka oferuje kompleksową obsługę wdrożeń w dwunastu obszarach technologicznych, w ramach których świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań w miarę zmieniających się potrzeb klienta. Qumak zatrudnia kadrę ekspertów z wielu dziedzin, którzy stale zwiększają swoje kompetencje, by realizowane projekty stały na najwyższym poziomie.
Partnerami firmy są światowi liderzy z branży teleinformatycznej i technologicznej.

(Źródło: ITBC Communication Sp. z o.o.)