Cała treść

Polskie innowacyjne produkty demonstracyjne otrzymają pół miliarda wsparcia od NCBR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło drugi konkurs w ramach PO Inteligentny Rozwój. Na wsparcie firm w zakresie prac rozwojowych, które  zwieńczone zostaną stworzeniem demonstracyjnych wersji nowych produktów w  programie „Demonstrator” Centrum przeznaczyło 500 mln zł.
”Jednym z głównych problemów polskiej innowacyjności są trudności z wdrażaniem pomysłów na rynek. Naszą ideą jest więc zasypywanie doliny śmierci. Ten program z niebagatelnym budżetem jest w stanie wesprzeć projekty w finalnej fazie badawczej. Dzięki temu ich wdrożenie na polskie i zagraniczne rynki może zostać realnie przyśpieszone, co w świecie innowacji ma niebagatelne znaczenie” – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Konkurs programu „Demonstrator” jest organizowany w ramach poddziałania 1.1.2 PO IR „Prace B+R przedsiębiorstw związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/ demonstracyjnej”. Dzięki wsparciu z NCBR stawiające na innowacje firmy będą mogły przetestować będące efektem prac badawczo-rozwojowych produkty, usługi i technologie przed ich wprowadzeniem na rynek.
”Stawiamy na konkretne efekty polskich innowacji. Naszym celem jest, aby polskie firmy zdobywały i utrzymywały przewagę konkurencyjną w oparciu o efekty prac badawczo  rozwojowych. Środki z NCBR umożliwią najlepszym z nich realizować wybiegające w przyszłość projekty, które będzie można sprawdzić i przetestować w wersji demonstracyjnej” – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.
Budżet konkursu to 500 mln zł. O dofinansowanie będą mogły się ubiegać zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Nabór wniosków będzie trwał od 7 maja do 22 czerwca.
Ogłoszenie konkursu w ramach PO Inteligentny Rozwój poprzedził pilotażowy konkurs „Demonstrator + ”, który NCBR realizowało w 2013 roku. W jego ramach wsparcie z NCBR w wysokości ponad 420 mln zł uzyskało 45 projektów, a środki własne wniesione przez przedsiębiorców celem współfinansowania projektów wyniosły aż 330 mln zł.

(Źródło: NCBR)