Cała treść

Logica audytorem viaTOLL

Logica będzie niezależnym audytorem elektronicznego poboru opłat drogowych w Polsce, który 1 lipca 2011 r. zacznie eksploatować firma Kapsch TrafficCom Poland.

 


Niezależny audytor będzie przez ponad 7 lat (88 miesięcy) monitorować realizację 30 kluczowych parametrów serwisowych usługi elektronicznego poboru opłat drogowych, które wynikają z głównej umowy zawartej między Kapsch TrafficCom Poland i polską Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Za usługi audytorskie firma Logica otrzyma 7,7 milionów eur. Umowa obejmuje także opcję na dodatkowe usługi w wysokości 2,8 milionów eur.

W ramach tego projektu Logica wykorzysta międzynarodowy zespół ekspertów i spożytkuje bogate doświadczenia z projektów poboru opłat drogowych, które realizuje na Słowacji oraz w Czechach. W Polsce elektroniczny system poboru opłat drogowych zaczyna działać od 1 lipca bieżącego roku. System oparty jest na technologii mikrofalowej (DSRC), która jest stosowana również w Republice Czeskiej.

Elektroniczny pobór opłat drogowych w Polsce dotyczy około 1600 kilometrów autostrad, dróg szybkiego ruchu i wybranych dróg krajowych. W przyszłości zostanie rozszerzony na dalszą infrastrukturę dróg o zasięgu 7600 kilometrów. Opłaty drogowe będą obowiązywać wszystkie pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony w zależności od przebytej odległości.