Cała treść

Poznań prezentuje “Mobilne Miasto” na targach informatycznych CeBIT

Od 5 do 9 marca br., w niemieckim Hanowerze Miasto Poznań będzie jednym z wystawców na największych targach informatycznych i teleinformatycznych na świecie CeBIT. Razem z Politechniką Poznańską zaprezentuje autorski, innowacyjny w skali światowej system “Mobilne Miasto”.
Targi CeBIT to najważniejsze wydarzenie w branży przemysłu cyfrowego na świecie, gromadzi co roku międzynarodową fachową publiczność. Wyjątkowe połączenie konferencji, wystaw, wykładów i imprez czyni CeBIT główną atrakcją polityczno-gospodarczą, a także bodźcem do nawiązywania ciekawych kontaktów biznesowych. Miasto Poznań będzie obecne na stoisku głównego partnera strategicznego targów, którym w tegorocznej edycji jest Polska.
System Mobilne Miasto opiera się na autorskim pomyśle z 1998, do którego następnie opracowywano, implementowano i testowano prototypowe wersje poszczególnych modułów składających się na system. Powstało rozwiązanie na niespotykaną skalę integrujące usługi dla przemieszczających się w środowisku miejskim ludzi i pojazdów. Po wdrożeniu systemu Mobilne Miasto rodzą się olbrzymie możliwości dla służb miejskich, transportu publicznego, kierowców prywatnych oraz mieszkańców miast.
Możliwe jest sukcesywne wdrażanie kolejnych komponentów, w miarę posiadanych środków. W procesie  rozrastania się miast pojawia się zapotrzebowanie na optymalizację zarówno transportu publicznego, jak i prywatnego. Głównym celem Systemu ITS (Intelligent Transport Systems) jest stymulacja płynności ruchu ulicznego poprzez kontrolowanie świateł drogowych, priorytetów pierwszeństwa pojazdów itp.
System prezentowany na stoisku będzie w pełni zintegrowany z sercem “Mobilnego Miasta” mieszczącym się na Politechnice Poznańskiej w Poznaniu pokazując tym samym setki kilometrów dalej, jak na bieżąco zmienia się komunikacja i wiele innych zmiennych w stolicy Wielkopolski.

(Źródło:  Urząd Miasta Poznania)