Rezultaty osiągnięte przez polskich partnerów projektów i założenia Programu dla Europy Środkowej na lata 2014-2020 były głównym tematem konferencji, która 15 stycznia 2014 roku odbyła się w Warszawie. Spotkanie otworzył wiceminister infrastruktury i rozwoju Adam Zdziebło.
”W Programie dla Europy Środkowej na lata 2007-2013, polskie instytucje uczestniczyły w 101 spośród 124 finansowanych projektów, otrzymując łącznie ponad 31 mln euro. We współpracy z partnerami z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch 181 partnerów z Polski realizowało działania stymulujące innowacyjność, usprawniające transport i komunikację, wspierające umiejętne korzystanie ze środowiska oraz poprawiające konkurencyjność miast i regionów” -przypomniał wiceminister Zdziebło.
Programy transnarodowe skupiają się na problemach, które nie mogą zostać w zadowalający sposób rozwiązane na szczeblu regionalnym, lokalnym czy krajowym. Oczywistymi przykładami takich wyzwań mogą być zanieczyszczenie środowiska, transport czy gospodarowanie zasobami naturalnymi. Szczególną wartość programów transnarodowych stanowi współpraca z zagranicznymi partnerami. ”Często projekty realizowane wspólnie z nimi stają się punktem wyjścia dla przedsięwzięć inwestycyjnych finansowanych ze środków innych programów międzynarodowych lub krajowych” – zauważył wiceminister.
Podczas konferencji, beneficjenci programu przedstawili rezultaty projektów. Prezentacje te stanowiły także przyczynek do dyskusji panelowej poświęconej czynnikom decydującym o sukcesie transnarodowego projektu.
”W okresie 2014-2020 kontynuowane będą programy transgraniczne, transnarodowe i międzyregionalne. Łącznie Unia przeznaczy na nie 8,9 mld euro, z czego 700 mln euro to środki, które Polska podzieli na poszczególne programy” – zapowiedział wiceminister Adam Zdziebło.
Program dla Europy Środkowej na lata 2014-2020 z budżetem ok. 230 mln euro stawia za cel wspieranie współpracy ponad granicami służącej takim zmianom, dzięki którym obszar Europy Środkowej będzie lepszym miejscem do życia i pracy. W projektach – poza instytucjami z regionów już uczestniczących w obecnej edycji – będą mogli brać udział także partnerzy z Chorwacji. Ich działania będą się koncentrować na innowacjach, strategiach niskoemisyjnych, umiejętnym korzystaniu z zasobów naturalnych i kulturowych oraz poprawie powiązań transportowych obszaru. Programem, podobnie jak obecnie, zarządzać będzie Miasto Wiedeń. Do 26 stycznia br. trwają konsultacje społeczne projektu dokumentu programowego.
(Źródło: MIR)