Cała treść

UTI zbuduje ITS w Szczecinie

Konsorcjum firm z Bukaresztu i Warszawy zbuduje za 7 mln zł System Zarządzania Ruchem w Szczecinie. Finalna umowa w tej sprawie została podpisana 6 września br. W ramach projektu na ulicach miasta staną tablice informujące kierowców np. o czasie przejazdu, remontach ulic i korkach. System ma zacząć działać jeszcze w tym roku.

 

Konsorcjum firm UTI Traffic Management S.A. Bukareszt, UTI Grup S.A. Bukareszt i Grupa UTI Polska sp. z o.o. Warszawa wygrało przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj na wykonanie systemu zarządzania ruchem w Szczecinie. W ramach systemu powstanie sieć ulicznych kamer, tablice z informacjami dla kierowców i internetowy portal dla użytkowników dróg. Pięć ekranów diodowych typu RGB o rozmiarach 5 x 6 m stanie w następujących miejscach:
• Szosa Stargardzka (jezdnia północna – w kierunku centrum) przed węzłem z autostradą A6 przy ul. Zwierzynieckiej;
• ul. Struga (jezdnia północna) przed krzyżówką z ul. Gryfińską – Hangarową i Batalionów Chłopskich;
• ul. Eskadrowa (jezdnia północna)
• ul. Gdańska – przy rozjeździe na Trasę Zamkową i ul. Energetyków;
• Brama Portowa (w kierunku wyjazdu na prawobrzeże) – przy rozjeździe na Trasę Zamkową, ul. Wyszyńskiego i w kierunku Dworcowej.
Na elektronicznych tablicach znajdą się informację o czasie przejazdu, o pogodzie i o warunkach na drodze (np. o utrudnieniach związanych z remontem, kolizją, oblodzeniem jezdni), zalecenia dotyczące prędkość przejazdu, trasy alternatywne.
System Zarządzania Ruchem będzie kosztował 7 mln zł, ok. 75 procent tej sumy będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Inżynierem kontraktu, który nadzoruję budowę systemu jest Komplet Inwest sp. j. Elektroniczne tablice maja stanąć do końca roku.