Cała treść

Nowe szynobusy Kolei Mazowieckich już kursują

Kolejne dwa nowoczesne autobusy szynowe wyjechały w zeszłym tygodniu na mazowieckie tory. W barwach Kolei Mazowieckich będą one kursowały na trasie Nasielsk–Sierpc–Płock–Kutno. Koszt zakupu pojazdów to 13,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego oraz dotacji rządowej. Oprócz obsługi trasy Nasielsk–Sierpc–Płock–Kutno, nowe pojazdy, ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i wymagania techniczne, mogą być wykorzystywane na liniach niezelektryfikowanych i trasach mniej obciążonych, np. na linii do Ostrołęki.
W każdym szynobusie jest 68 miejsc siedzących. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację. Znajduje się w nich także zamknięty system WC oraz przewijaki dla niemowląt. Szynobusy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W pojazdach zostały zamontowane także specjalne stojaki umożliwiające bezpieczne i wygodne przewożenie rowerów. Pojazd ma także wbudowany system zliczania pasażerów, GPS oraz czujniki dymu z sygnalizacją pożarową. W kabinie maszynisty zainstalowany został system umożliwiający porozumiewanie się z pasażerami.
Co ważne, szynobusy są także przyjazne środowisku. Wyposażone w silniki spalinowe nowej generacji spełniają normę EURO3b. Ich zakup to w dłuższej perspektywie oszczędność dla spółki. Przejazd pojedynczego szynobusu jest bowiem znacznie tańszy, co ma duże znaczenie w przypadku linii o mniejszym natężeniu.

(Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego)