Cała treść

Polityczne i publiczne wsparcie dla nowego systemu rowerów miejskich w Zagrzebiu

Najnowszy europejski system wypożyczalni rowerów został uruchomiony w maju 2013 roku w Zagrzebiu (Chorwacja). W ostatnich latach miasto Zagrzeb wdrożyło szereg inicjatyw na rzecz poprawy miejskiej mobilności, które cieszyły się dużym uznaniem na arenie międzynarodowej, czego dowodem są wyróżnienia przyznane miastu podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Najnowszym działaniem władz miasta na rzecz poprawy mobilności miejskiej i kultury rowerowej jest system wypożyczalni  rowerów miejskich “nextbike”. Obecnie system posiada  6 stacji i 50 rowerów, a liczba jego użytkowników stale rośnie i wynosi obecnie 1200 abonentów. System “nextbike” wykorzystuje najnowsze technologie, co oznacza, że ​​można go monitorować on-line, a użytkownicy mogą wypożyczać rower za pomocą swoich smartfonów.
Jednym z kluczowych elementów sukcesu i długoterminowej stabilności systemu jest  duże wsparcie jakie otrzymał zarówno  ze strony władz miasta jak i lokalnej organizacji rowerowej “Mojbickl”.
Na tym etapie wdrożenia systemu jest zbyt wcześnie, by przedstawić dane statystyczne dotyczące użytkowania, ale zebrane do tej pory opinie użytkowników są zdecydowanie pozytywne.

(Źródło: ELTIS)